Ułatwienia dostępu

Zaproszenie na VII Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję Naukową

Szanowni Państwo,

Stowarzyszenie "Grupa Inicjatywna Pod Prąd", ma zaszczyt zaprosić na VII ogólnopolską, interdyscyplinarną konferencję naukową pt. „Tworzywo żywe – dziedzictwo jako nieprzerwana opowieść o nas samych”, która odbędzie się 9 września 2023 r. w Suchedniowie.

Konferencja została wpisana w program obchodów Jubileuszu 25-lecia Powiatu Skarżyskiego.

Tworzywo żywe – dziedzictwo jako nieprzerwana opowieść o nas samych

Dziedzictwo to nie synonim przeszłości. Fakt, sama nazwa sugeruje, że coś wypracowanego kiedyś, od kogoś otrzymaliśmy. Jednak dziedzictwo to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje zarówno przeszłość, teraźniejszość jak i przyszłość. W końcu nie bez kozery obecnie żyjący powtarzają, że „muszą pozostawić po sobie jakieś dziedzictwo na przyszłość”. W tym celu dokonujemy odkryć naukowych, tworzymy sztukę, projektujemy i budujemy domy, bloki lub całe miasta. Angażujemy się w życie lokalnych, regionalnych lub ogólnokrajowych społeczności, mając nadzieję na polepszenie życia, otoczenia, środowiska; jeżeli nie swojego to chociaż następnego pokolenia. Każde nasze działanie, a szczególnie jego efekty, jest i będzie kwalifikowane przez kogoś jako dziedzictwo. Przekornie, nawet brak efektów, nazywany „brakiem schedy” lub „brakiem dziedzictwa”, jest dziedzictwem.

Dziedzictwo dzielimy na wartości materialne i niematerialne. Dodając do tego słowa przymiotnik „kulturowe” wskazujemy, że należą do niego wszystkie elementy tworzące i kształtujące naszą kulturę, a więc np. tradycje, dzieła sztuki, książki, wynalazki, budynki, filmy, wspólna historia, muzyka czy nawet kuchnia. Dziedzictwo kulturowe mówi nam i innym kim jesteśmy, opowiada o naszej historii, pozwala ją zrozumieć i wyciągać z niej wnioski, jest świadectwem tego, jak dawniej żyli ludzie, i jak toczyły się ich losy, przywraca pamięć o minionych wydarzeniach i osobach, zachwyca, uczy, dostarcza pomysłów i wzruszeń, jest źródłem przygód, rozbudza ciekawość. Trudno się więc nie zgodzić z tytułowym stwierdzeniem, że jest to organizm żywy, który powtarza typowy cykl życia, a wiec rodzi się, dojrzewa, obumiera. Jako żywy organizm funkcjonuje w naszej zbiorowej świadomości tworząc, kształtując nas, nasze otoczenie, naszą przeszłość, przyszłość i teraźniejszość.

Podczas tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, których hasło przewodnie brzmi „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”; chcemy zorganizować spotkanie, konferencję, podczas której przypomnimy lub odkryjemy nasze wieloaspektowe dziedzictwo i podyskutujemy, jak możemy je wykorzystać, uczcić, w budowaniu własnego przyszłego dorobku, a przede wszystkim jak można je zachować tak, aby trwało w nieskończoność. Chcemy zwrócić szczególną uwagę na niematerialne dziedzictwo jako coś, co wydaje się najmniej trwałe porównaniu do choćby obiektów architektury, ale zarazem najbliższe zarówno całym społecznościom jak pojedynczym osobom.

Organizatorzy przewidują wynagrodzenia dla prelegentów (umowa o dzieło), oraz publikację tekstów pokonferencyjnych w 9. tomie cyklu popularno-naukowego „Zeszyty Suchedniowskie. Historia” w roku 2024.

Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w konferencji zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego i nadesłanie go na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  do dnia 30 czerwca 2023 roku.

Informacje o zakwalifikowaniu do uczestnictwa zostaną podane 10 lipca 2023 r.

Prosimy o szerokie rozpropagowanie naszego zaproszenia wśród koleżanek i kolegów zajmujących się różnymi, aczkolwiek pasującymi do tematu konferencji dziedzinami nauki.

                                                                      

Z wyrazami szacunku

Stowarzyszenie POD PRĄD